Tepelná pohoda

Rozdiel 2 až 4, súčet 38

Tepelná pohoda

 

Tepelná pohoda“ je zložitý pojem. Predovšetkým záleží na okamžitom rozpoložení každého z nás a ovplyvňuje ju kombinácia rôznych parametrov, ako sú teplota vzduchu, vlhkosť vzduchu, teplota stien a intenzita prúdenia a výmeny vzduchu.

Je to pocit spokojnosti, kedy v obytnom priestore nepociťuje nadmerné teplo, ani chlad. Na jej zabezpečenie je potrebné vytvoriť rovnováhu medzi množstvom tepla, ktoré sme vyprodukovali sami a jeho odvedením do okolitého prostredia bez nepríjemných pocitov, bez potenia sa, alebo pocitu chladu.

Na tepelnú pohodu vplýva teplota stien z vnútornej strany miestnosti. Čím vyššia je ich teplota, tým nižšia teplota vzduchu je potrebná v miestnosti. Viacerí z nás si spomínajú na mohutné murované pece v starších rodinných domoch. Hmota pece sa cez deň zohrievala a v noci zohrievala okolie aj dlho po vyhasnutí ohňa. V moderných domoch murované pece nemáme, no podobnú funkciu môže plniť každá stena, strop a podlaha dobre zatepleného domu. Získame tak veľký akumulačný objem hmoty, schopný udržovať vnútornú teplotu v príjemných hodnotách, aj keď sú v okolí domu náhle výkyvy teplôt.

Na približné určenie hodnôt tepelnej pohody v miestnosti existuje jednoduché pravidlo. Rozdiel medzi povrchovou teplotou stien, podláh, okien, dverí a vybavenia miestnosti a teplotou vzduchu v priestore miestnosti by nemal byť väčší než 2 až 4 °C. Súčet povrchových teplôt súčastí miestnosti a teploty vzduchu v miestnosti by mal byť približne 38 °C. To znamená, že ak je teplota povrchu steny 18 °C, stačí nám vykurovať miestnosť na 20 °C a budeme sa cítiť príjemne. Rozdiel teplôt je 2 °C a ich súčet je 38 °C, všetko je ideálne. No ak je teplota povrchu steny 14 °C, musíme vykurovať miestnosť minimálne na 24 °C, pretože inak budeme mať pocit chladu. Tento stav je zlý, lebo súčet teplôt je  38 °C, no rozdiel teplôt je 10 °C. Čím budeme bližšie pri takto studenej stene, tým väčší chlad pocítime.

Pre oficiálne výpočty sú pre každý priestor v dome stanovené optimálne teploty, pri vlhkosti vzduchu v rozmedzí 40 - 60 %.  Pre obývacie izby, spálne, jedálne, kuchyne a WC je stanovená teplota 20 °C. Pre kúpeľne 24 °C a pre vykurované predsiene a chodby 15 °C.

Takto osamotene stojaci údaj však nestačí, lebo tepelná pohoda záleží aj na činnosti, ktorú vykonávame. Tabuľkovo sú pre odpočinok stanovené teploty v rozpätí 19 až 22 °C,  pri ľahkej fyzickej práci 18 až 20 °C, pri stredne ťažkej fyzickej práci 14 až 17 °C a pri ťažkej fyzickej práci 10 až 15 °C.

 

(Zdroj: „Rodinné  a  bytové  domy,  znižovanie energetickej náročnosti - obnova“ Publikácia vydaná v roku 2015, ISBN 978-80-971943-1-4)