Balkóny, lodžie

Zasklené priestory, zimné záhrady

Zimné záhrady, balkóny, lodžie

 

Viacerí z nás si z rôznych dôvodov rozšírili svoje bývanie o priestor, ktorý pôvodne k obytnému priestoru nepatril. U rodinných domov hovoríme spravidla o zimných záhradách a u bytových domov o zasklených balkónoch, prípadne lodžiách.

Dôvodom takéhoto rozšírenia môže byť ochrana pred zlým počasím, zvýšenie komfortu v teplých alebo studených dňoch, alebo celoročné bývanie. Získaný priestor môže byť zariadený skromne alebo komfortne. Od konkrétneho určenia závisí aj konštrukčná a finančná náročnosť riešenia. V každom prípade je dobré sa dopredu poradiť s odborníkmi a celú stavbu nechať zrealizovať odbornej firme so skúsenosťami. Vyhneme sa tak nepríjemnostiam, aké majú niektorí „amatéri“ s deformáciou konštrukcie pri zmenách počasia, zrážaním vlhkosti, plesňami, poruchami konštrukcie, praskaním sklenených plôch a prípadnými zraneniami.

 

Zimné záhrady

Zimné záhrady sa zachovali ako moderné prvky súčasnej architektúry. Ich použitie umocňuje moderný vzhľad domu. Môžeme ich využívať aj ako skleník alebo bazén. V ideálnom prípade by mala siahať až po úroveň vyššieho podlažia.

Umožňujú bližší kontakt s prírodou, zvyšujú štandard bývania, poskytujú upokojujúci pohľad na rastliny po celý rok a vylepšujú energetickú spotrebu v budove. Ide o zasklený priestor, ktorý slúži ako vstupný priestor, terasa, alebo predĺžená obytná plocha.

Pozrime sa na zimnú záhradu z pohľadu znižovania energetickej náročnosti. Severná orientácia slúži ako nárazníkový priestor voči zlému a chladnému počasiu a v horúcich dňoch je v tu príjemne. Presklený priestor je v zime vyhrievaný slnečným žiarením. Takto predhriaty vzduch prispieva na dokurovanie domu.

Pre maximálne využitie slnečných lúčov je vhodné zimnú záhradu orientovať na juh, resp. juhozápad. V letnom období priestor tienime a prevetrávame, aby sa neprehrieval. Použiť môžeme markízy, striešky, žalúzie, rolety, steny, siete alebo špeciálne sklá, ktoré v lete slnečné žiarenie odrážajú a v zime lúče prepúšťajú do interiéru.

Presklenie by malo byť z tepelnotechnického hľadiska kvalitné, odporúča sa používať aspoň izolačné dvojsklo. Asi 10 % plochy by malo byť vyčlenených na vetracie otvory. Výhodné je priečne vetranie, s vetracími otvormi na prívod vzduchu pri podlahe a na odvod vzduchu na opačnej strane, pri strope zimnej záhrady.

Zimná záhrada by mala byť oddelená od obytného priestoru murivom s dobrou akumulačnou schopnosťou, ktoré napomáha vyrovnávať výkyvy medzi teplou a studenou časťou dňa.

 

Zasklené balkóny a lodžie

Zaskené balkóny a lodžie sú varianty zimnej záhrady, používané pre bytové domy. Poskytujú bytu lepšiu ochranu voči prachu, hluku a poveternostným vplyvom.

Zasklenie balkónu nám umožní jeho využitie v každom ročnom období a za každého počasia. V lete bráni prieniku tepla do bytu a v zime pôsobí ako nárazníková zóna voči chladu a vetru z vonkajšieho prostredia. Navyše si v zasklenom priestore počas celého roka môžeme vytvoriť príjemné posedenie, alebo si tu uskladniť veci bez toho, aby sme sa obávali ich zničenia.

Aby boli obývateľné aj v lete, treba rátať s vhodnými tieniacimi prvkami a prirodzeným vetraním. Inou možnosťou, ako znížiť tepelné straty je špeciálna fólia, ktorá sa nanesie na vonkajšie sklá. V letných mesiacoch zmierni oslnenie miestností a v zime ich presvetlí prirodzeným svetlom.

Pri výbere zasklievacieho systému si všímame okrem ceny a estetického vzhľadu aj kvalitu, jednoduchosť, variabilitu a praktickosť konštrukcie a jednoduchosť údržby. Pre bytový dom by sme mali vybrať jednotný systém zasklenia od jednej firmy, s variabilitou výberu podľa finančných možností užívateľov.

 

(Zdroj: „Rodinné  a  bytové  domy,  znižovanie energetickej náročnosti - obnova“ Publikácia vydaná v roku 2015, ISBN 978-80-971943-1-4)